Bangunan-bangunan paling tinggi di Vancouver

Bandar Vancouver terletak di British Columbia, Kanada. Ia adalah bandar terpadat keempat di Amerika Utara dan dicirikan oleh banyak bangunan bertingkat moden. Di samping menjadi antara bandar-bandar dengan gedung per kapita yang paling tinggi, Vancouver mempunyai bilangan tertinggi bangunan perumahan tinggi per kapita di Amerika Utara. Terdapat kira-kira 650 bangunan di dalam bandar, 50 daripadanya mempunyai ketinggian melebihi 328 kaki, dan tiga dianggap bangunan pencakar langit (≥492 kaki).

Bangunan-bangunan paling tinggi di Vancouver

Living Shangri-La

Living Shangri-La adalah bangunan tertinggi di kedua-dua bandar raya dan wilayah itu, dengan ketinggian 659 kaki. Bangunan 62 tingkat mempunyai kedua-dua unit komersial dan kediaman dan telah siap pada tahun 2008. Hotel lima bintang menduduki lima belas lantai pertama, sementara pangsapuri kondominium mengisi selebihnya. Taman bumbung peribadi terletak di lantai 61.

Trump International Hotel and Tower

Trump International Hotel dan Tower menduduki tangga kedua tertinggi di Vancouver, dengan ketinggian 616 kaki dan 63 tingkat. Menara itu dibuka pada 28 Februari 2017, dan merupakan bangunan bercampur yang merangkumi kedua-dua unit komersial dan kediaman. Bangunan ini mempunyai reka bentuk 'paraboloid hiperbolik' yang memutar secara beransur-ansur dengan ketinggian. Ia dimiliki oleh Kumpulan Holborn dan Pertubuhan Trump.

The Residences Private di Hotel Georgia

Residensi Swasta di Hotel Georgia adalah bangunan ketiga tertinggi di bandar ini, dengan ketinggian 518 kaki. Dibina pada tahun 2012, bangunan 48 tingkat terletak berhampiran Hotel Georgia yang bersejarah. Bangunan ini termasuk ruang komersial dan kediaman.

One Wall Centre

Satu Wall Centre (Sheraton Vancouver Wall Centre North Tower) menjadi bangunan keempat tertinggi di Vancouver, dengan ketinggian 491 kaki. Bangunan 48 tingkat digunakan untuk tujuan komersil dan kediaman. One Wall Centre telah siap pada tahun 2001 dan memenangi Emporis Skyscraper Award pada tahun yang sama.

Menara Shaw

Menara Shaw adalah bangunan kelima tertinggi di Vancouver, dengan ketinggian 489 kaki. Menara itu siap pada 2004 dan merangkumi 42 tingkat. Bangunan ini adalah rumah ibupejabat Shaw Communications Lower Mainland Operations. Tingkat enam belas yang lebih rendah adalah pejabat, sementara 24 atas terdiri daripada 130 kondominium.

Pusat Harbour

Harbour Centre adalah bangunan keenam tertinggi di Vancouver, dengan ketinggian 481 kaki. Ia dicirikan oleh menara "Lookout" di tingkat atas. Menara itu adalah antara bangunan mercu tanda yang paling terkenal di bandar ini. Lantai atas bangunan berfungsi sebagai restoran berputar dan menawarkan dek tontonan 360 darjah. Ia telah siap pada tahun 1977 dan mempunyai 40 tingkat.

Garis Masa Bangunan Bangunan Tertinggi di Vancouver

Antara tahun 1910 dan 1912, Bangunan Dominion adalah bangunan tertinggi di Vancouver, dengan ketinggian 175 kaki. Pada tahun 1912, Sun Tower pada 276 kaki telah siap dan menjadi tertinggi sehingga ia dilepasi dengan siapnya 289 kaki tinggi Kanada Pasifik Bangunan pada tahun 1914. Pada tahun 1930 bangunan Marne yang tinggi 321 kaki menjadi yang tertinggi, dan pada tahun 1939 Hotel Vancouver memegang gelaran pada 364 kaki sehingga 1972. Pada tahun 1972 TD Tower menjadi yang tertinggi pada 417 kaki, tetapi setahun kemudian ia dibayangi oleh Pusat Diraja, yang mempunyai ketinggian 464 kaki.

Bangunan-bangunan paling tinggi di Vancouver

  • Lihat maklumat sebagai:
  • Senarai
  • Carta
KedudukanNama BangunanKetinggian (kaki)Ketinggian (m)TingkatTahun dibina
1Living Shangri-La659201622008
2Trump International Hotel and Tower616188632017
3The Residences Private di Hotel Georgia518158482012
4One Wall Centre491150482001
5Menara Shaw489149412004
6Pusat Harbour481146401977
7Menara MNP469144362015
8Royal Centre463141371973
9The Melville463141432007
10Bentall 5460140342007
11Park Place459140351984
12Fairmont Pacific Rim458140442010
13Granville Square453138301973
14Empat Bentall Center453138351981
15Menara Scotia453138341977
16Telus Garden - Kediaman446136542014
17Menara TD417127301972
18Capitol Residences414126432011
19Patina414126422011
20W-43411125432009