Bangunan paling tinggi di Bucharest

Sejarah bangunan pencakar langit di bandar Bucharest, ibukota dan pusat komersial Romania, bermula pada tahun 1932 dengan pembinaan blok 14 Carlton yang berada pada tahap 154 ​​kaki. Ia memegang kedudukannya sebagai bangunan tertinggi di negara ini sehingga tahun 1934 apabila Istana Telefon yang berdiri pada 174 kaki telah siap. Semasa Rejim Komunis, Bucharest menjalani banyak sistemisasi pembinaan yang membawa kepada pembinaan Casa Presei Libere pada tahun 1957, sehingga menjadikannya tertinggi pada saat itu pada ketinggian 341 kaki. Hari ini, Sky Tower adalah bangunan tertinggi di Bucharest dan Romania.

Bangunan paling tinggi di Bucharest

Menara Langit

Pembinaan gedung pencakar langit bermula pada tahun 2008 dan ia selesai pada tahun 2013 dengan kos $ 250 juta. Pada 6 Jun, 2012 apabila ia telah sampai ke tingkat 36, bangunan itu menjadi bangunan tertinggi di Romania, dan upacara untuk meraikan ketinggiannya telah diadakan pada 28 Jun 2012. Bangunan ini merupakan kompleks pelbagai fungsi yang terdiri daripada hiburan, membeli-belah, dan perniagaan pusat. Ia meliputi kawasan sekitar 2, 303, 477 kaki persegi dan ruang sewa sebanyak 1, 291, 669 kaki persegi dengan lebih daripada 2, 000 tempat letak kereta. Bangunan ini mencapai ketinggian 449 kaki tinggi dengan 37 tingkat dan lima lagi tingkat bawah tanah dengan lift 10.

Menara Globalworth

Dahulu dikenali sebagai Bucharest One, Skyscraper terletak di bahagian utara Bucharest. Ia adalah kompleks pejabat yang terdiri daripada 27 buah cerita dan merupakan bangunan ke-2 tertinggi di Bucharest sejak siap pada tahun 2016. Bangunan ini mempunyai 524, 550 kaki persegi ruang yang boleh dipakai dan mencapai ketinggian 387 kaki tinggi. Pembinaan bangunan itu bermula pada 2014 dan siap pada tahun 2015 dengan kos € 60 juta. Ia dimiliki oleh Ioannis Papalekas dan dibangunkan oleh Global Real Estate Investments.

Tower Centre International

Bangunan itu pada mulanya dikenali sebagai Bucharest Tower Centre, dan ia merupakan bangunan tertinggi ketiga tertinggi di Bucharest. Ia adalah bangunan pejabat kelas A, dan pembinaannya siap pada tahun 2008. Bangunan pencakar langit ini berdiri 349 kaki dengan 26 tingkat dan ruang lantai 333, 681 kaki persegi. Ia terletak di Victory Square.

Casa Presei Libere

Cesa Presei Libere adalah bangunan tertinggi di kota Bucharest antara 1956 dan 2007 dan namanya diterjemahkan ke "House of the Free Press." Pembinaannya bermula pada tahun 1952 dan selesai pada tahun 1956. Bangunan ini meliputi kawasan lantai 344.445 persegi kaki dan mencapai 301 kaki di atas tanah. Terdapat antena televisyen tambahan yang membentang 41 kaki lebih tinggi dari bumbung. Bangunan itu dibentangkan di belakang 100 mata wang ringgit antara 1952 dan 1966. Patung raksasa Vladimir Lenin didirikan pada 21 April 1960 di hadapan bangunan itu, tetapi dikeluarkan pada 3 Mac 1990 selepas Revolusi Romania in1989. Walaubagaimanapun, patung patung masih ada.

Cadangan Bangunan Paling Tinggi

Menara Dorobanţi adalah yang dicadangkan untuk menjadi bangunan tertinggi di Bucharest yang belum memulakan pembinaan. Ia akan mempunyai 50 lantai dan akan naik 656 kaki dari tanah.

Bangunan paling tinggi di Bucharest

KedudukanNama BangunanKetinggian (kaki)Ketinggian (m)TingkatTahun dibina
1SkyTower449137372012
2Menara Globalworth387118272016
3Tower Centre International349106.3262008
4Casa Presei Libere341104231956
5Menara Asmita Gardens 330292.2252009
6InterContinental Bucharest28587251970
7Istana Parlimen27684121997
8Bucharest Financial Plaza27283181997
9Menara BRD26982192003
10Menara Asmita Gardens 626080202009
11Menara Euro26080192009
12Menara Nusco26080202010
13Doamna Ghica Plaza A25678242011
14Monaco Towers I25377202009
15Monaco Towers II25377202009
16Plaza Cathedral24675192011
17Menara TVR24374131968
18City Gate North Tower23672182009
19City Gate South Tower23672182009
20Menara Kristal23672152011
21Pusat Perniagaan Millennium23672192009