Bendungan yang paling tinggi di Amerika Syarikat

Empangan adalah penghalang tiruan yang dibina di sungai atau aliran untuk tujuan yang berlainan. Pembinaan empangan berjalan ribuan tahun, dengan tamadun purba seperti empangan bangunan Mesopotamia untuk tujuan pengairan. Walaupun pembinaan empangan mempunyai sejarah yang panjang, ia adalah sehingga revolusi perindustrian yang empangan telah dibina pada skala besar yang tidak pernah dilihat sebelum ini. Amerika Syarikat adalah rumah kepada beberapa empangan tertinggi di dunia.

Empangan Terpanjang di Amerika Syarikat

Empangan Oroville

Empangan Oroville adalah empangan besar yang terletak di Feather River berhampiran Oroville, California. Ia adalah empangan tertinggi di Amerika Syarikat yang meliputi ketinggian 770 kaki dan merupakan antara yang paling lama di negara ini, merangkumi 6, 920 kaki. Empangan itu berfungsi beberapa tujuan termasuk penjanaan kuasa hidroelektrik, mengawal paras air di Feather River, dan menyediakan bekalan air yang mantap. Pembinaan Empangan Oroville telah siap pada tahun 1968, dan empangan itu dibuka untuk operasi pada 4 Mei, 1968. Takungan yang dibentuk oleh Empangan Oroville dikenali sebagai Lake Oroville yang merupakan tasik tiruan kedua terbesar di negeri California, yang mempunyai kapasiti 3.5 juta ekar kaki. Loji hidro elektrik di Empangan Oroville mempunyai sejumlah enam turbin dan mempunyai kapasiti dipasang 819 Megawatt dan generasi tahunan 1, 490 GWh.

Empangan Hoover

Empangan Hoover adalah salah satu empangan gerbang graviti konkrit terbesar di AS yang terdapat di Sungai Colorado, di sempadan Nevada-Arizona. Empangan itu adalah salah satu empangan terbesar di dunia dan merupakan tertinggi tertinggi di Amerika Syarikat di negara ini yang mencapai ketinggian 726.4 kaki, hanya melepasi Empangan Oroville. Lebar di pangkalan empangan berukuran 660 kaki dan 45 kaki di puncak empangan. Pembinaan Empangan Hoover mengambil masa enam tahun antara 1931 dan 1936. Apabila ia dibina, Hoover Dam merupakan projek pembinaan terbesar yang dilaksanakan oleh kerajaan Amerika Syarikat dengan kos kira-kira $ 49 juta ($ 700 juta inflasi diselaraskan). Pembinaan Empangan Hoover membawa kepada penciptaan Lake Mead, sebuah tasik buatan yang besar yang mempunyai kapasiti 28.54 ekar kaki dan meliputi kawasan seluas 247 batu persegi. Tujuan utama pembinaan Empangan Hoover ialah penjanaan elektrik, dan empangan mempunyai generasi tahunan sebanyak 4.2 TWh.

Empangan Dworshak

Dworshak Dam terletak di Clearwater County, Idaho dan merupakan salah satu empangan konkrit paksi lurus terbesar. Ia adalah empangan ketiga tertinggi dan paling tinggi seumpamanya di AS dengan ketinggian mencapai 717 kaki. Pembinaan Empangan Dworshak bermula pada tahun 1966 dan berkembang sehingga siap pada tahun 1973 dan kosnya dianggarkan $ 327 juta. Walaupun tujuan utama pembinaan Empangan Dworshak adalah penjanaan elektrik, empangan itu menyediakan keperluan lain termasuk kawalan banjir dengan mengandungi paras air Sungai Clearwater dan menyediakan bekalan air yang stabil melalui takungannya, Dworshak Reservoir yang mempunyai jumlah kapasiti daripada 3.47 juta kaki persegi. Empangan Dworshak mempunyai kapasiti terpasang maksimum 460 MW dan generasi tahunan sebanyak 1.693 bilion kWh dari tiga turbin yang sedia ada.

Kesan Penciptaan Empangan

Penyokong penciptaan empangan menyatakan banyak faedah yang dibawa oleh penciptaan bendungan termasuk pengeluaran elektrik dan penyediaan air. Walau bagaimanapun, terdapat masalah biasa yang dibawa oleh penciptaan empangan yang menyekat laluan penghijrahan semula jadi spesies ikan. Pemulihan untuk mengatasi masalah ini telah dilaksanakan termasuk penubuhan tambak ikan.

Empangan Terpanjang di Amerika Syarikat

KedudukanNamaNegeri (s)Ketinggian (kaki)Ketinggian (meter)Tahun Dibina
1Empangan OrovilleCA770.5234.81968
2Empangan HooverAZ, NV7262211936
3Empangan DworshakID7172191973
4Empangan Glen CanyonAZ7102201966
5Empangan Baru Bullards BarCA6451971969
6Empangan Melones BaruCA6251911979
7Empangan MossyrockWA6061851968
8Empangan ShastaCA6021831945
9Empangan Don Pedro baruCA5851781971
10Empangan Hungry HorseMT5641721953
11Empangan Grand CouleeWA5501701942
12Empangan Seven OaksCA5501702000
13Ross DamWA5401601949
14Empangan TrinityCA5381641962
15Empangan YellowtailMT5251601967
16Empangan CougarATAU5191581964
17Empangan SwiftWA5121561958
18Flaming Gorge DamUT5021531964
19Empangan Empayar BaruCA4901501967
20Empangan FontanaNC4801501944